Nasz  pierwszy kontakt ze szkołą partnerską w Hasbergen

 

     Miejscowości Hasbergen w Niemczech i Komprachcice w woj. opolskim  utrzymują już od dłuższego czasu partnerskie kontakty. Pierwszy kontakt naszej Publicznej Szkoły Podstawowej w Chmielowicach z nauczycielami  Haupt und Realschule nastąpił w maju  1999 roku. Byli oni wtedy gośćmi naszej szkoły. Od września  1999r. rozwinęła się pomiędzy naszymi uczniami, a uczniami szkoły w Hasbergen korespondencja listowna.

    Następnie otrzymaliśmy  zaproszenie do odbycia  wizyty w naszej szkole partnerskiej. Wizyta ta miała miejsce  w dn. 27.09. – 07.10. 2000r.

Z wielkim zaciekawieniem nasi uczniowie oczekiwali wraz ze mną dnia wyjazdu. Wyjechaliśmy do Hasbergen autobusem liniowym wraz z uczniami  ze szkół w Komprachcicach i Ochodzach.

Po 12 godzinnej podróży o godz. 4.30 rano znależliśmy się w  Hasbergen. Mimo wczesnej pory czekali na nas gospodarze wraz z niemieckimi koleżankami. Zostaliśmy zabrani do ich domów, gdzie byliśmy bardzo serdecznie przez nich goszczeni w ciągu całego naszego pobytu.

      Dyrektor U. Lingk wraz z panią Juttą Beck i Renatą Wall oraz z innymi osobami z grona pedagogicznego tamtejszej szkoły przygotowały i realizowały bardzo bogaty program, z wieloma  atrakcjami. Tego samego dnia odbyliśmy spacer nad leżące w pobliżu Jezioro Srebrne, a na zakończenie zaproszono nas do kawiarni na ciasto i napoje. Następnego dnia  mieliśmy okazję  poznać  Haupt und Realschule w Hasbergen i uczestniczyć w lekcjach. Na lekcje byliśmy zaproszeni jeszcze raz w drugim tygodniu naszego pobytu. Dzieci nasze miały okazję przyjrzeć się pracy niemieckich kolegów i koleżanek. Byliśmy podjęci także poczęstunkiem przez Burmistrza miasta Hasbergen. Po południu dzieci za pomocą planu miasta i pytań o obiektach znajdujących się w Osnabruck  wraz ze swoimi koleżankami niemieckimi odbyły pieszy rajd po mieście, poznając je w ten sposób.

     Wybraliśmy się także do pięknego portowego miasta Bremy. Zwiedzając miasto z przewodnikiem  zobaczyliśmy Stare Miasto z  ratuszem i pomnikiem słynnych muzykantów z Bremy. Byliśmy także w starej uliczce rybackiej, gdzie o godz. 12.00 wysłuchaliśmy koncertu wykonanego na dzwonach. Wspaniała pogoda uprzyjemniła naszą przejażdżkę statkiem po Wezerze.

      Sobotę i niedzielę nasi uczniowie spędzali w rodzinach, ja natomiast miałam okazję spotkać się w tym czasie z niektórymi nauczycielami prywatnie. Były to dla mnie bardzo ciekawe spotkania i rozmowy. Rozmawialiśmy na temat pracy w szkole, naszych krajach i sprawach osobistych.

W sobotni wieczór miałam także okazję uczestniczyć w imprezie lokalnej Ramankenessen , której głównym punktem była Ramankensuppe, oraz uhonorowanie nagrodami zasłużonych dla tej miejscowości obywateli. Po części oficjalnej rozpoczęła się zabawa taneczna.                             

      Najbardziej jednak oczekiwaliśmy wszyscy poniedziałkowego wyjazdu na EXPO do Hanoveru. Znależliśmy się tam w  250 tys. grupie gości  odwiedzających tego dnia wystawę. Aby nasze dzieci mogły same się poruszać po ogromnym obszarze wystawy, zostały podzielone na grupy ze swoimi niemieckimi koleżankami i wyposażone w telefony komórkowe. Była to wspaniała podróż po różnych krajach, kontynentach i kulturach. Oczywiście odwiedziliśmy także nasz polski pawilon, który nas zachwycił.

     W czasie naszej wizyty mogły się dzieci także wyszaleć w basenie z falami i zjeżdżalniami w Ibbenburen.

     Zwiedzaliśmy także bardzo ciekawe muzea : górnictwa w Ibbenburen, przemysłu i natury w Osnabruck.

     W wieczór poprzedzający nasz wyjazd, w szkole w Hasbergen odbyła się wspólna dyskoteka pożegnalna naszych dzieci z ich koleżankami niemieckimi i ich rodzicami.

     W sobotę wieczorem, 7 padziernika  pełni wrażeń ruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

      Była to chyba najlepsza lekcja języka niemieckiego dla moich  uczniów, na której nie tylko poznawali język ale także kulturę, kraj i życie codzienne naszych sąsiadów.

      Czekająca nas na wiosnę rewizyta uczniów szkoły w Hasbergen, mobilizuje moich uczniów do intensywnej nauki i pogłębiania znajomości języka niemieckiego.

 

                                                                                           Ewa  Spik

                                                                                      nauczyciel  języka niemieckiego

                                                                                      w  PSP   Chmielowice