Wykorzystanie bazy danych w procesie tworzenia formularzy testów.

Pomysł i realizacja: Krzysztof i Wioletta Smaga

BAZA PYTAŃ TESTOWYCH

W czasie tworzenia testu przychodzi moment, w którym musimy sporządzić jego wydruk, najlepiej w kilku równoległych wersjach. Zautomatyzowanie tego procesu pozwoliłoby zaoszczędzić dużo czasu, poprawiłoby komfort pracy uwalniając nauczyciela od wielu uciążliwych i monotonnych czynności.

Praktycznie każdy, kto posiada komputer oparty na procesorze conajmniej 486 DX2-66 może utworzyć własną bazę pytań testowych. Potrzebny jest do tego program np. APPROACH 3.02 PL firmy Lotus, którego bezpłatna, polska wersja została zamieszczona na płycie 2/2000 miesięcznika ENTER.

APPROACH 3.02 PL jest relacyjną bazą danych z roku 1994 posiadającą możliwości wystarczające do większości zastosowań.

Przedstawiony projekt nie jest samodzielnym programem lecz układem plików związanych relacją jeden do wielu z ustalonymi rygorami tworzenia i usuwania rekordów. Każde pytanie stanowi jeden rekord składający się z kilku podglądów-formularzy:

  1. Formularz "BAZA PYTAŃ TESTOWYCH" służy do wprowadzania podstawowych informacji takich jak:

 

 

 

 

2.Formularz "INFORMACJE DODATKOWE" zawiera pola dotyczące szczegółów pytania:

Mając do dyspozycji jedno pytanie w wersji A testu można automatycznie utworzyć wersje B, C i D tego pytania. W stosunku do wersji podstawowej zmianie ulega numer pytania, położenie werstraktora i dystraktorów.

 

 

 

W górnej części podglądu "BAZA PYTAŃ TESTOWYCH" znajduje się 9 przycisków:

Liczba po słowie "SZABLON" oznacza ilość pytań testowych umieszczanych na jednej stronie wydruku. Szablony od 2 do 6 przeznaczone są dla pytań zawierających grafikę i (lub) tekst, szablony od 7 do 15 - tylko tekst.

Działanie projektu "BAZY PYTAŃ TESTOWYCH" pokazane jest na filmie, który można pobrać i odtworzyć na własnym komputerze ( plik typu *.exe ).