DROGA DO SZCZĘŚCIA

Każdy z nas chce czuć się szczęśliwym. Pojęcie to może znaczyć wiele, ale najczęściej bywa utożsamione z przeżywaniem przyjemnych uczuć, odczuwaniem zadowolenia, radości, wzruszenia, miłości, akceptacji, itp. Powszechne jest również pragnienie, by przykre odczucia nie trwały zbyt długo, by można je było załagodzić i uśmierzyć. Każdy chce się czuć dobrze. Jeżeli jest mu źle, chciałby, aby nie trwało to zbyt długo.

 

Istnieją dwa sposoby prowadzące do tego celu. Pierwszy z nich wynika z tego, że nasze uczucia są odpowiedzią na realne fakty występujące w naszym życiu. Jest to droga trudna. Jeśli chcemy dobrze się czuć, musimy postępować tak, by nasze życie dawało nam wiele satysfakcji. W tym celu ludzie uczą się, aby więcej wiedzieć, więcej zarobić; szukają przyjaciół, trenują swoją wytrwałość, odwagę oraz upór, po to by złe wydarzenia nie wzbudzały w nich przerażenia. Robią rzeczy , które sprawiają im przyjemność np. pływają , grają w piłkę , tańczą , chodzą na spacery , umawiają się z sympatią .Repertuar czynności , które wykonują ludzie w celu przeżywania pozytywnych uczuć jest niewyczerpany . Niestety , nie zawsze ta naturalna droga się udaje .Życie przysparza nam wiele trudności .Czasem tracimy przyjaciół czy sympatię , tracimy miejsce pracy - spotykają nas często zawody i rozczarowania .Mimo to zdecydowana większość ludzi nie rezygnuje z tej drogi .

Jest też druga droga , istniejąca od kiedy ludzie odkryli , że można na skróty poszukiwać szczęścia . Jest to możliwe , ponieważ nasze uczucia nie są tylko stanami psychicznymi , ale związane są z procesami biologicznymi , regulowanymi przez mózg człowieka . Ludzie dawno temu odkryli , że istnieją substancje , które wprowadzone do organizmu trafią wraz z krwią do mózgu . Niektóre z nich łagodzą ból , uśmierzają cierpienie , wzbudzają stan rozluźnienia , rozpraszają złe myśli lub pobudzają wyobraźnię , by tworzyła przyjemne wizje , są też takie , które wywołują w nas nieuzasadnioną agresję .Substancje chemiczne zmieniają doraźnie nasze stany psychiczne . Droga ta jest bardzo atrakcyjna , bo tworzy złudzenia , że nasze stany emocjonalne można łatwo zmienić .

Pierwsza droga bywa zawodna i trudna , ponieważ ludzie wolą przyjemności - sięgają po substancje chemiczne , jakimi są : papierosy , alkohol i narkotyki . Młodzież stanowi grupę naszego społeczeństwa najbardziej podatną na sięganie po te środki . Częstokroć młodzi ludzie nie są świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą zażywanie tych substancji .

Młodzież jest bardzo podatna na wpływ , mitów i oszustw . Wiadomo , że na produkowaniu i sprzedawaniu substancji uzależniających można zrobić niezły interes . Żeby dobrze na czymś zarobić , trzeba zadbać , by ludzie to kupowali . Częstokroć zdarza się , że inni próbują nakłonić nas do zrobienia rzeczy , które nie są dla nas dobre . Wtedy trzeba umieć odmawiać - jest to trudna sztuka , ale można się jej nauczyć . Wielu ludzi nie potrafi odmawiać . Nie potrafi obronić się przed złym wpływem i jednocześnie nie pogarszać swoich kontaktów z ludźmi , którym się odmówiło . Szczególnie trudną sztuką jest to dla nastolatków , którym zależy na akceptacji grupy , nie chcą zostać ośmieszeni , wytknięci palcami , odrzuceni . Bardzo często dla młodego człowieka "wziąć czy nie wziąć " oznacza "być albo nie być " w danym towarzystwie . Nasza młodzież musi umieć powiedzieć " nie " w sytuacjach , kiedy zagraża to jej zdrowiu lub życiu .

Zadaniem nas , dorosłych , jest ukazanie młodzieży zgubnych skutków sięgania po substancje chemiczne . Pokazywanie im dróg , po których powinni kroczyć , by mogli być zadowoleni ze swojego życia . Konieczna jest ciągła profilaktyka . Pracownikom naszego gimnazjum leży na sercu szczęście naszych wychowanków , dlatego podejmujemy szereg działań profilaktycznych , by nasza młodzież była w pełni świadoma grożącego jej niebezpieczeństwa . W tym roku szkolnym m.in. przeprowadzono zajęcia z profilaktyki uzależnień wśród naszych uczniów , przeprowadzono ankiety mające na celu poznanie skali problemu , z jakim mamy do czynienia u nas w szkole ; prowadzimy też pedagogizację rodziców oraz stałe doskonalenie nauczycieli .

Działania nasze mają charakter długoterminowy .Zamierzamy zrobić wszystko , by nasza młodzież świadomie nie sięgała po używki . Należy im pokazać , że można żyć w sposób radosny bez sięgania po chemiczne sposoby zmieniania uczuć .

Powszechna obecność substancji chemicznych w naszym życiu tworzy liczne pokusy dla młodych ludzi . Mimo przestróg ryzykują i podejmują próbę zażywania tych substancji .

Mamy nadzieję , że ciągłe wskazywanie właściwej drogi , zarówno przez nas jak i rodziców , pomoże naszym wychowankom w znalezieniu PRAWDZIWEGO SZCZĘŚCIA .

 

 

 

Marzanna Kuźma

Nauczyciel PG w Tarnowie Op .