SCENARIUSZ LEKCJI PLASTYKI

DLA KLASY CZWARTEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Temat: ,,Dzień jeden w roku”- graficzna interpretacja utworu muzycznego  (monotypia).

 

Opracowała: mgr Halina Frąsiak - Czumałowska

 

 

 

Sugestie:

lekcję należy przeprowadzić przed lub bezpośrednio po świętach  Bożego Narodzenia. Nauczyciel powinien zadbać o odpowiedni świąteczny nastrój, np. udekorować klasę, wykonać stroiki. Dzieci na przerwie przygotowują swoje stanowiska pracy i z pomocą nauczyciela pokrywają płytki farbą.

 

1.    Czas trwania zajęć: 45 minut.

2.    Autor i numer programu: Stanisław Krzysztof Stopczyk, Barbara Neubart, DKW- 4014- 152/99.

3.    Realizowane treści nauczania: monotypia jako przykład druku płaskiego.

4.    Temat bloku humanistycznego: ,,Małe i duże ojczyzny- w kręgu tradycji”.

5.    Cele:  

ogólne:

-      wyrabianie poczucia przynależności kulturowej i rodzinnej,

-      wyrabianie poczucia dumy z polskich tradycji i zwyczajów,

-      rozwijanie wyobraźni, pomysłowości i wrażliwości plastycznej,

-    dbałość o estetykę pracy i stanowiska pracy, 

 

szczegółowe:

-      uczeń umie wymienić rodzaje druku i techniki graficzne,

-      uczeń potrafi wykonać odbitkę w technice monotypii,

-      uczeń potrafi graficznie zinterpretować utwór muzyczny Seweryna Krajewskiego i Krzysztofa Dzikowskiego ,, Dzień jeden w roku”.

      

 

6.    Forma pracy: indywidualna.

7.    Metody: ćwiczenia praktyczne, pogadanka, pokaz, słuchanie utworu muzycznego.

8.    Pomoce:

farba olejna artystyczna, mały blok rysunkowy, płyta prostokątna z PCV, ołówek, gazeta, ściereczka, nagranie piosenki Seweryna Krajewskiego            i Krzysztofa Dzikowskiego ,,Dzień jeden w roku”, plansze z przykładami druku wklęsłego, wypukłego i płaskiego, reprodukcje grafik- Józefa Gielniaka, Lucasa Cranach st., akwaforty: Grzegorza Glanca, Haliny Frąsiak, monotypie wykonane przez dzieci, wałek do nakładania farby, tacka styropianowa.

9.    Przebieg lekcji:

-      wysłuchanie piosenki ,,Dzień jeden w roku” przy zgaszonym świetle i zapalonych świecach na świątecznych stroikach;

-      pogadanka na temat treści piosenki, jej nastroju, rozmowa o wigilii w rodzinnych domach, zwyczajach i tradycjach związanych z tym wieczorem;

-      zapowiedź tematu lekcji i techniki;

-      rozmowa z uczniami w celu przypomnienia poznanych wiadomości o grafice;

-      pokaz plansz z przykładami druku wklęsłego, wypukłego                 i płaskiego w tym reprodukcji grafik: Lukasa Cranacha st., Józefa Gielniaka, akwafort: Grzegorza Glanca i Haliny Frąsiak-Czumałowskiej oraz monotypii wykonanych przez dzieci;

-      wyjaśnienie techniki monotypii i jej nazwy;

-      zaprezentowanie przez nauczyciela poszczególnych etapów wykonywania monotypii;

-      ponowne wysłuchanie piosenki ,,Dzień jeden w roku”;

-      praca uczniów nad tematem przy akompaniamencie piosenki;

-      w miarę potrzeb, pomoc nauczyciela indywidualnym uczniom       w realizacji tematu poprzez: doradzanie, sugestię, zwracanie uwagi na popełniane błędy;

-      omówienie i ocena powstałych prac graficznych;

-      zwrócenie uwagi na estetykę stanowiska pracy (sprzątanie pracowni).

 

Prace wykonane na zajęciach